Ve středu 17.5. dopoledne vznikaly při přechodu frontálního systému nad naším územím intenzivní přeháňky a ve východních Čechách dokonce vyrostla osamocená bouřka. Tou dobou jsem byl v práci, venku silně pršelo a já jsem několikrát zaslechl její vzdálené hřmění. Dál jsem se věnoval svým činnostem, ale byl jsem pozornější, než jindy.
Zdroj dat: www.chmi.cz
Zdroj dat: www.chmi.cz
Elektrická aktivita však ustala ještě dříve, než bouřka dorazila, přestalo pršet a také vítr utichl. Bylo velké šero a obloha byla zatažená. Při náhodném pohledu z okna jsem v 10:50 zahlédl pohybující se mrak a to mi bylo divné, protože bylo témeř úplné bezvětří. Podíval jsem se pozorněji a okamžitě jsem rozpoznal otáčivý pohyb. Kameru jsem s sebou neměl, popadl jsem proto svůj foťák a začal natáčet video.
Rotace byla cyklonální a vcelku pozvolná, ale velmi dobře patrná. Stoupavý proud pod základnou byl také krásně vidět díky cárům oblačnosti po obvodu mraku, které byly nasávány vzhůru. Některé z nich byly velmi velké a připomínaly trombu, ale zdálo se, že se pohybují po obvodu a nemají vlastní rotaci.
Při okraji mraku se několikrát objevil pruh vodní páry, který směřoval k jeho středu a asi kilometr východně byl slabě patrný další stoupavý proud. Uprostřed vířící oblasti se několikrát objevil jakýsi chomáček zkondenzované páry, který se ale nikdy nezformoval do trychtýře. Přestal jsem natáčet a raději jsem pořídil několik fotografií, protože jsem očekával trombu a nechtěl jsem příliš plýtvat kapacitou karty. Místo toho ale otáčivý pohyb postupně slábl a mrak jakoby se rozplýval. Po pěti minutách pozorování bylo po všem.