V pátek 28. září postupoval přes Českou republiku frontální systém, na kterém se trochu neočekávaně vyskytlo několik ojedinělých a slabých bouřek. Celý den byl ve znamení přeháněk nebo trvalého deště, nízkých teplot a také foukal silný vítr s nárazy kolem 20 m/s. Kolem půl třetí odpoledne se na našich jižních hranicích vytvořila slabá squall line, která rychle postupovala na SSV a svým západním okrajem zasáhla také mé bydliště. Počasí během dne jsem průběžně sledoval a černou hradbu oblačnosti na jihu nebylo možné přehlédnout. Asi dvacet minut před příchodem squall line jsem vlevo před ní pozoroval rostoucí mammaty, které však byly izolované a brzy zanikly.


Pohled na letiště

Pohled na letiště


Přistávající L-13 Blaník, v pozadí mammaty

Přistávající L-13 Blaník, v pozadí mammaty


Ve čtyři hodiny jsem vyrazil bouřce vstříc a první zastávku jsem si udělal hned na letišti, odkud jsem měl celou formaci jako na dlani. Asi po pěti minutách, současně s přistáním posledního opozdilého Blaníka se silně rozpršelo a hřmělo už skutečně velmi blízko.


Panorama

Zpočátku vypadala bouře impozantně (všimněte si víru na jejím čele)


Bouře

Rozjel jsem se na Přelouč, tedy ve směru postupu bouře, ale ta postupovala velmi rychle. Blesků bylo málo a základna byla jednolitě šedočerná bez jakýchkoliv rysů. Honička s bouří byla tedy předem prohraná a navíc neslibovala žádné zajímavé úlovky. Ve čtvrt na pět jsem se tedy vydal na západ, abych se dostal z oblasti srážek. Postupně jsem zastavil na několika svých stanovištích, ale bouře byla "plochá" a nezajímavá. Dlouho nebylo co fotit, teprve před pátou hodinou se v jejím týlu začaly tvořit opět nepříliš výrazné mammaty. Už v tuto chvíli jsem poprvé zadoufal, že by mohly vydržet do té doby, než vykukující slunce sestoupí níž a osvítí je zespoda. Mammaty se však brzy rozplynuly a já se rozhodl k návratu domů. Stále jsem ještě slyšel sporadické hřmění, ale bouřka byla tak ubohá, že jsem o ni úplně ztratil zájem.


Slabé mammaty

O půl šesté večer mi to však nedalo a šel jsem se přecijen podívat z okna své pracovny v podkroví a to co jsem spatřil mě opět vlilo trochu vzrušení do žil. Na východě se totiž formovala skupina velmi výrazných mammatů a má šance na jejich osvícení sluncem opět ožila. Už z prvních fotografií z terasy je velmi dobře patrné, že zapadající slunce svítilo velmi intenzivně, nebylo cloněné žádnou oblačností a temným mračnům na východě dodávalo hrozivý temný vzhled. Zaplesal jsem radostí, stíny už byly opravdu dlouhé. Skočil jsem do auta a vyrazil na lov mammatů.


Mammaty
Mammaty

Cestou do Heřmanova Městce jsem několikrát zastavil a pořídil sérii fotografií. Bylo však znát, že mammaty postupně mizí a zanikají a má naděje se začala opět rozplývat. Sjel jsem z hlavní silnice k obci Načešice, abych se dostal mezi slunce a mammaty, protože jsem na jihovýchodě zpozoroval pravou část duhového oblouku a doufal jsem, že brzy bude patrná i levá a tu jsem chtěl dostat před mammaty. Ty však rychle slábly, nakonec se ale přecijen slabý levý oblouk před nimi skutečně začal tvořit. Slunce však stále bylo ještě velmi vysoko a mammaty neosvítilo. Ty vzápětí zmizely úplně, duha však stále rostla, takže jsem se rozhodl pokračovat ve výjezdu a vyrazil jsem na Chrudim. U obce Morašice jsem strávil asi dvacet minut pozorováním duhy, která během té doby dosáhla svého maxima a opět začala mizet.


Mammaty
Mammaty
Mammaty
Duha
Mammaty s duhou
Duha
Duha
Dvojitá duha

Otočil jsem se k návratu na předchozí stanoviště, abych ještě vyfotografoval západní obzor, kde se tvořila pěkná oblačnost. Slunce již zapadalo a v jeho posledních paprscích jsem ještě zpozoroval slabou část pravého oblouku duhy a za ní na jihovýchodě opět se tvořící mammaty, které jak se zdálo rostly, ale v tu chvíli slunce zapadlo, duha zmizela, mammaty přestaly být v černé mase mraků patrné, takže jsem se vrátil domů. Také začalo být velmi chladno, stále foukal čerstvý vítr a teplota klesla na 11°C.


Západní obzor
Západní obzor
Neforemné mammaty se slabou duhou
Večerní obloha
Večerní obloha