Nad východočeskou vesnicí Rabštejnská Lhota, slabé dva kilometry od okraje města Chrudimi, se rozkládá mírné návrší zvané Hůra. Na jeho severozápadním úbočí, "Podhůře", nechalo v roce 2008 město Chrudim vybudovat rozhlednu. Ve výběrovém řízení zvítězil návrh z dílny prof. Ing. arch. Martina Rajniše, jenž byl jedinečný nejen svou konstrukcí tzv. duté hráně, ale také netradičním tvarem trojbokého jehlanu.
Trosky rozhledny Bára I...
A na jejím místě dnes stojící Bára II
...krásnější, než její předchůdkyně.
Rozhledna Bára II u Chrudimi
Zachovalá špička Báry I spočívá poblíž jako smutné memento
Špička Báry I společně s novou Bárou II
Dřevěná rozhledna, nesoucí jméno Bára, byla za bohaté účasti veřejnosti i vzácných hostí slavnostně otevřena v sobotu 21. června 2008 v 17:00 SELČ. Koho z tehdejších návštěvníků by napadlo, jak krutý osud Báru čeká a jak krátký život dostane do vínku. Ačkoliv jsem tehdy novou rozhlednu nad Chrudimí při cestách kolem tamnějšího letiště vídával růst, příliš jsem se o ni nezajímal. Naše osudy se ale už brzy měly protnout.
Ve středu 25. července 2008 vyšlo pro zbrusu novou Báru slunce počtvrté a naposledy. Bouřlivé počasí minulých dnů vyvrcholilo v podvečer v hrůzné běsnění živlů, jimž nešťastná rozhledna podlehla. Po přesně sto hodinách služby veřejnosti se v ničivém poryvu bouře sesula k zemi. Její tvůrce tak mohl pouze smutně konstatovat, že Bára byla ve špatnou dobu na špatném místě.
Stěstím v neštěstí bylo, že správce rozhlednu pojistil ihned po jejím převzetí. Jen díky vyplacené pojistce mohl vzniknout smělý plán chrudimských vystavět Báru znovu. Ačkoliv už Bára I zcela vyhovovala platným předpisům a normám, vystavěl tentokrát architekt Martin Rajniš Báru II mnohem mohutnější, s konstrukcí zesílenou systémem automaticky brzděných kladek a ocelových lan, která výrazně posilují odolnost celé stavby. Bára II povstala z trosek své předchůdkyně na témže místě již během léta 2009. Špička Báry I, jenž se jako zázrakem při zhroucení konstrukce zachovala, stojí opodál jako dojemná připomínka výjimečného příběhu této unikátní rozhledny.
Počátkem tohoto roku se naše cesty opět propletly, když mne architektonická kancelář e-MRAK Martina Rajniše, jenž obě Báry vybudovala, oslovila s nabídkou spolupráce u příležitosti architektonické výstavy v italských Benátkách. Musím řici, že mi tento projekt zvlášť učaroval a získal si mé naprosté sympatie. Je mi tedy velkou ctí podílet se svými snímky na této výstavě a doprovodné knize, jenž o pohnutém osudu rozhledny vypovídá.
Článek o otevření Báry I na stránkách Archiwebu
Článek o otevření Báry I v chrudimském deníku
Video o otevření Báry II v Archivu ČT24
Dokument o vzniku, zkáze a znovuzrození Báry na stránkách autorské kanceláře e-MRAK