Přestože je bouřková sezóna již v plném proudu, neměl jsem zatím na pěkné úlovky příliš štěstí. Pochlubím se vám proto alespoň s programem, který mi od letošního roku při stormchasingu pomáhá. Program jsem sám vyvinul, napsal a stále jej zdokonaluji. Jedná se o samostatně běžící aplikaci, která je v terénu díky svým schopnostem plně operabilní. Jmenuje se Storm Encounter Navigator (SEN), kombinuje v sobě všechny funkce, o kterých jsem jako stormchaser vždy snil a které jsem v předchozích letech palčivě postrádal. Můj SEN se tak stává určitě prvním ultimátním řešením pro stormchasing v České republice a nejspíše nemá konkurenci ani v celosvětovém měřítku.


Storm Encounter Navigator


Váš prohlížeč nepodporuje Flash. Stáhnete jej na této adrese.


Vlastnosti programu :


ANIMACE BLESKŮ A SRÁŽEK - Základní vlastností programu je animace výstupů z detekce blesků a srážkového radaru tak, jak je znáte ze serveru ČHMÚ. Narozdíl od webového prohlížeče, který vyžaduje nepřetržité připojení k internetu, však SEN pracuje offline s daty uloženými na disku. Teprve v okamžiku, kdy nové snímky nemá lokálně k dispozici, jednorázově je z internetu stáhne, uloží na disk a opět se odpojí. Tím se minimalizuje doba potřebná na připojení, poplatky za stažená data a archivované soubory je tak možné kdykoliv později znovu přehrát bez nutnosti dalšího připojení. Také samozřejmě odpadají otravná omezení počtu přehrávaných snímků, SEN umí přehrát libovolně dlouhou animaci a může být teoreticky limitován pouze kapacitou pevného disku. Veřejný server ČHMÚ bývá často za silných bouřek zahlcen velkým počtem návštěvníků a pravidelně se stává, že v ten nejnevhodnější okamžik spadne. Díky ochotným lidem z této instituce mám však naštěstí smluvní přístup také na zabezpečený server, kde tento problém nehrozí a SEN umí v případě potřeby čerpat informace také odtud.


PŘIPOJENÍ K INTERNETU - Sebelepší aplikace tohoto typu naprosto ztrácí smysl, pokud není schopna získávat data v terénu. Zatímco v okolí svého domova mohu bez omezení využívat domácí wifi sítě, jakmile vyrazím do terénu přebírá tuto funkci GSM modem. Přenosová kapacita mobilní sítě sice není příliš vysoká a může také značně kolísat, ale SEN pracuje s internetem velmi hospodárně, takže v terénu žádná rychlostní omezení nepociťuji. Pokrytí mého operátora je naprosto bezproblémové a tak mi v přístupu může zabránit jen totální výpadek mobilní sítě. Takovou situaci jsem však v minulých pěti letech zaznamenal pouze jednou.


GPS POZICOVÁNÍ - Díky přístupu k internetu mi SEN zprostředkovává informace o poloze a směru okolních bouřek, ale ne o mých vlastních souřadnicích. Mohu sice, stejně jako na stránkách ČHMÚ, zadat svou pozici tak, že vyberu nejbližší obec ze seznamu, ale to je velmi zdlouhavé a zcela nepoužitelné v oblasti, kterou vůbec neznám. SEN proto neustále komunikuje s GPS přijímačem a průběžně mou polohu zaznamenává do mapy. Spolu s dalšími informacemi, jako je má rychlost a směr, pak tato data zpracovává a neustále mne informuje o mé vzdálenosti, kursu a relativní rychlosti vůči bouřce.


TRASOVÁNÍ BOUŘEK - Velmi užitečnou funkcí, byť zatím nepříliš dokonalou, je trasování bouřek. Program umí z výstupu ČHMÚ rozpoznat a lokalizovat jádro bouřky a v namapovaném souřadnicovém systému sledovat a dokonce předpovídat její postup. Výsledkem této funkce je tedy poloha bouřky, její směr a rychlost vůči mé pozici na časové ose. Algoritmus, už takhle dosti složitý, se však občas nechá zmást. Pokud jádro není ostře ohraničeno, nebo pokud sleduje systém více buněk, mívá problémy. S touto jedinou funkcí nejsem zatím příliš spokojen, ale intenzivně pracuji na jejím zlepšení.


HLASOVÝ VÝSTUP - Za bouřkami vyjíždím výhradně sám, což s sebou přináší řadu komplikací. Velmi často jsem v pohybu, přičemž se musím věnovat řízení a také pokud možno sledovat své okolí. Program zpracovává veškeré informace o poloze, vzdálenosti, směru a relativní rychlosti mezi mnou a bouřkou a zobrazuje je na displeji. Pokud se ale přesunuji z místa na místo, nemám čas zastavovat, abych si je přečetl a za jízdy je to nemožné. Z tohoto důvodu má SEN zabudovanou funkci periodických hlášení, ve kterých mne lidskou řečí informuje o všem důležitém.


GSM BRÁNA - Občas bývám během výjezdu v živelném kontaktu s kamarády, kteří bouřky také pozorují. Neustálé nahlížení do mobilu, či pracné vyťukávání odpovědí odvádí mou pozornost a rozptyluje mne. SEN mi práci s SMSkami značně usnadňuje, příchozí zprávy zobrazí na displeji a naopak odchozí mohu na klávesnici notebooku napsat mnohem snadněji. SEN dokonce může na konkrétní požadavek SMSkou odpovědět zcela autonomně a odeslat zprávu s libovolnými údaji, například s kompletním výstupem periodického hlášení.


OSTATNÍ FUNKCE - Jak již bylo řečeno, všechna stažená data se ukládají na disk a jsou tedy zpětně použitelná. Spolu s nimi SEN eviduje v databázi informace z GPS, SMSky a výsledky svých výpočtů, takže je schopen vše kdykoliv zpětně zobrazit a přehrát. Stejně tak samozřejmě umožňuje spravovat databázi míst a libovolně přidávat, či mazat nové obce, nebo oblíbená místa. Příjemnou funkcí je také možnost zobrazit zvětšenou animaci blesků, či srážek.


Storm Encounter Navigator


Storm Encounter Navigator