Storm Encounter Navigator je unikátní a všestranný nástroj slučující možnosti GSM internetu, GPS pozicování a mobilní komunikace v jedné aplikaci. Svému uživateli tak nejen doma, ale především v terénu, umožňuje komplexní přehled o bouřkové situaci a nezbytný kontakt s okolním světem. Mezi hlavní přednosti programu patří díky systému GPS schopnost průběžně poskytovat klíčové informace o vzájemné poloze uživatele a bouřky, dálkové ovládání systému pomocí SMS zpráv, akustické hlášení všech údajů lidskou řečí a minimální požadavky na internetové připojení. Potřebné meteorologické informace získává Storm Encounter Navigator z veřejně dostupných dat ČHMÚ a pokud má uživatel zřízen zabezpečený přístup k neveřejným údajům, program automaticky využívá i těchto zdrojů. Storm Encounter Navigator však kromě toho poskytuje mnohem širší výčet funkcí a možností a tato škála se neustále rozšiřuje. Ve vývoji je také několik rozšíření, které ještě k prezentovaným vlastnostem nepatří. Příkladem může být Web Server, kdy program poskytuje své uživatelské rozhraní internetovým prohlížečům ve formě HTML stránek a XML dat a umožňuje tak vzdálený přístup a správu. O všech novinkách budete průběžně informováni na této stránce.
Minimální hardwarové požadavky
Operační systém: Windows 2000/XP/XPe/2003Server/2008Server/Vista
Operační paměť: 512 MB RAM
Místo na disku: 100 MB
CPU: Intel Pentium 1 GHz
USB: 1x pro Hardlock *
Volitelné příslušenství
GPS: Serial/USB/Bluetooth podporující NMEA 0183
GSM: Serial/USB/Bluetooth podporující GSM 07.05
* Hardlock (Hardwarový klíč) je zařízení sloužící k ochraně softwaru proti pirátskému kopírování. Storm Encounter Navigator bez připojeného hardlocku nefunguje.
Animační panely
Základní funkcí programu je animace výstupů z detekce blesků a srážkových radarů. Snímky ze zvoleného časového období jsou přehrávány v horní části hlavní obrazovky spolu se zeměpisnou polohou bouřky a vozidla, vyznačenou pomocí křížků. Ke každému kříži je navíc do mapy kroužkem zakreslena pozice nejbližšího místa dle zadaných kritérií (viz dále).
Ovládání animace
Animaci lze libovolně posouvat pomocí klasických ovládacích tlačítek a progress baru v z panelu "Ovládání animace" v levé části obrazovky. Tyto prvky slouží k ovládání animace v obou oknech současně, ale v případě potřeby je možné kterýkoliv panel "zmrazit" pomocí odškrtnutí checkboxu "Zobrazit" pod pravým animačním panelem. Pod ovládacími tlačítky animace se nachází skupina častých funkcí a předvoleb. První tlačítko zleva se symbolem kreslící tužky animuje pozici bouřky a vozu v přehrávané animaci. Symbol bouřky umožňuje přímo zadat polohu bouřky klepnutím do mapy v libovolném panelu a stejnou funkci má tlačítko se symbolem vozu. Takto provedená změna polohy může být trvale uchována, pokud je přehrávání animace v záznamovém režimu. Symbol družice animuje polohu vozu podle souřadnic získaných z GPS a polohu bouřky z vypočtených údajů. Tlačítko s ikonou domečku přesune křížek vozu na souřadnice domova, definované v nastavení programu a další předvolba označená sluchátky aktivuje/deaktivuje periodická akustická hlášení (report). Další funkcí v panelu "Ovládání animace" je generování grafických výstupů z programu. Stiskem tlačítka se symbolem fotoaparátu program do předvoleného adresáře vyexportuje snímky obou animačních oken z přehrávaného časového úseku. Tlačítko se symbolem lupy zobrazí animaci blesků či srážek dvojnásobně zvětšenou v novém okně, do kterého se (dle předvolby) pro lepší orientaci promítá také silniční síť. Ikona bubliny u příslušném animace zapíná/vypíná textové popisky pozic bouřky, vozu a nejbližších míst. Všechna tlačítka v okně "Ovládání animace" lze ovládat také pomocí klávesových zkratek. Ty jsou uvedeny v bublinové nápovědě s popisem funkce, kterou obsahuje každý ovládací prvek v aplikaci.
Časový úsek animace
V tomto okně lze nastavit požadovaný interval animace, což lze provést složením libovolné kombinace počátečního času, koncového času a rozpětí časového úseku (program pracuje v UTC, aktuální čas v SE(L)Č je zobrazen pouze v levé horní části animačního panelu srážek a je hlášen v akustickém reportu). Koncový čas animace lze symbolem budíku přepnout do vlečného režimu, v němž průběžně udržuje koncový čas aktuální. Uživatel má v takovém případě možnost počáteční čas ukotvit symbolem zámku, takže animovaný úsek se průběžně roztahuje. Pokud počáteční čas ukotven není, je vlečen spolu s koncovým a tím je zachováno nastavené rozpětí animace. Pro komfortní práci s časovými úseky je možné libovolný interval opatřit komentářem a uložit do databáze, odkud může být kdykoliv později znovu načten. Při stisku tlačítka "Stáhnout" program stáhne požadované soubory a uloží je na disk do předvoleného adresáře, ve kterém dále soubory pro přehlednost třídí do podadresářů podle termínu snímku. Vždy se však stahují jen a pouze chybějící soubory, program tedy server ČHMÚ zatěžuje mnohem méně, než webové prohlížeče. Pokud je koncový čas ve vlečném režimu, nové soubory se stahují zcela automaticky bez přispění uživatele a jakmile jsou k dispozici, zobrazí se. Vlevo pod počátečním časem je umístěno tlačítko pro okamžité vyvolání akustického reportu. Akustický report předčítá ženským hlasem všechny údaje o aktuálním čase, pozici vozu i bouřky, vzájemné rychlosti, času do kontaktu atd., takže uživatel programu může v terénu sledovat okolí nebo řídit vůz, a přesto neztrácí přehled o aktuální situaci. Vpravo od koncového času animace se nachází checkbox "Zobrazit", kde (jak již bylo řečeno) je možné odškrtnutím položky "zmrazit" animační panel s příslušnými daty, ale současně také zakázat stahování souborů s tímto obsahem.
Navigace
Zde se zobrazují detailní informace o poloze, směru a rychlosti vozu i bouřky a dále také vzdálenost k nejbližšímu místu dle zadaných kritérií. Checkbox "Animuj" vykresluje pozici tohoto místa v animačním panelu kroužkem. Pod těmito údaji je zobrazena vzájemná vzdálenost a rychlost mezi bouřkou a vozem a dále směr k bouřce a čas do kontaktu.
Seznam registrovaných míst
V této části obrazovky se zobrazují všechna místa setříděná podle vzdálenosti od vozu nebo bouřky, podle typu místa, či abecedně a filtrovaná podle checkboxu na města, vesnice, letiště a oblíbená místa. Jestliže je zvoleno třídění podle vzdálenosti od bouřky či vozu, pak se zde také zobrazuje příslušná vzdálenost a směr. Kliknutím na místo v tabulce je jeho pozice vykreslena na animačních panelech.
GPS
Panel zobrazuje zeměpisné souřadnice získané ze systému GPS spolu s přesností zaměření. Dále se zde nachází údaj o rychlosti a směru pohybu a nadmořské výšce vozu. Vlevo mezi ikonou družice a souřadnicemi je umístěn údaj o počtu viditelných družic a kvalitě přijímaných dat.
Status
Drobný panel informuje o stavu GSM brány a GPS přijímače.
Další funkce
Pomocí tlačítek v této části obrazovky se lze dostat do dalších oken s doplňovými funkcemi programu.
Telefony - Obsahuje seznam jmen a telefonních čísel stejně, jako telefonní seznam v mobilu, a uživatel může do seznamu uložit libovolný počet záznamů.
Služby - Zde se definují pravomoci jednotlivých osob z telefonního seznamu dálkově ovládat program pomocí SMS zpráv. Každé osobě může být přiřazen libovolný počet předem nakonfigurovaných služeb. V současnosti jsou k dispozici čtyři služby: Report, Monitor, Status a Webserver. Osoba s příslušným oprávněním zašle kódovou SMS zprávu a program na ni příslušným způsobem zareaguje. Nejjednodušším příkladem takového požadavku může být zpráva ve tvaru "SEN REP", na kterou program obratem odpoví SMS zprávou obsahující kompletní report o poloze vozu podle GPS.
Psát SMS - V tomto okně je možné napsat a odeslat SMS právu libovolnému počtu příjemců nejen z telefonního seznamu, ale i na neuložená čísla. Program samozřejmě zprávy také přijímá a na nově příchozí zprávu upozorní ikonkou obálky spolu s počtem nepřečtených zpráv.
Zprávy - Na tomto místě jsou uloženy všechny odeslané a přijaté SMS zprávy.
Místa - Obsahuje seznam míst, který je možné libovolně modifikovat přidáváním a odstraňováním záznamů. Kromě zeměpisných souřadnic, názvu a dalších standardních údajů lze u každého místa také definovat název zvukového souboru, který je přehráván v akustickém reportu. Bez této možnosti by nově přidané místo nikdy v hlášení nemohlo být slyšet, takto má však uživatel možnost potřebný soubor doplnit, byť by byl namluven jiným hlasem. Samozřejmě je zde také možnost předabovat úplně všechny zvukové soubory, pokud zůstane zachováno jejich umístění a formát.
Sety - Seznam uložených časových úseků animací
Nastavení - Různé předvolby programu